top of page

Historia pracowni

 

 

Bazą programu dydaktycznego pracowni, działalności artystycznej jej studentów i pedagogów jest tradycja uczelni, środowiska artystycznego Łodzi. Na kształt programu, przekazywanych treści składa się praca kilku pokoleń twórców, pracowników Alma Mater. Nasza genealogia artystyczna swoimi początkami sięga do założyciela Akademii, tj. Władysława Strzemińskiego i jednego z jego pierwszych studentów, Lecha Kunki. Ten ostatni w roku 1948 otrzymuje stypendium rządu francuskiego i wyjeżdża do paryskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dekoracyjnych. Tam też uczęszcza do pracowni Ferdynanda Legéra. Osobowość dwóch mistrzów, wybitnych reprezentatów awangardy I poł. XX w. kierunkuje twórczość młodego artysty, jego przyszłą działalność dydaktyczną. Swoją pracę w ówczesnej PWSSP w Łodzi (Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dzisiejszej ASP) rozpoczyna w roku 1951. Od 1965 roku prowadzi pracownię malarstwa i rysunku, do której zaprasza Romanę Hałat, absolwentkę prof. Stefana Wegnera i prof. Teresy Tyszkiewicz. Prof. Romana Hałat niezmiennie wiąże swą działalność pedagogiczną z łódzką uczelnią przez 45 lat, zaangażowanie wspierając rozwój kolejnych pokoleń młodych twórców. W latach 1972-2007 prowadzi własną pracownię, konsekwentnie realizując autorski program dydaktyczny. Od 1994 jej asystentką jest wychowanka pracowni, Aleksandra Gieraga której przekazuje kierownictwo w momencie swojego przejścia na emeryturę, tj. w 2007 roku. 

 

Od października 2007 do 2015 roku pracownię  prowadzą dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. ASP w Łodzi, mgr Maciej Zdanowicz, asystent, ostatni z absolwentów pracowni prof. Romany Hałat. 

W 2016 Pracownia Obrazu dr hab.  Aleksandry Gieragi, prof.ASP została przeniesiona na Wydział  Malarswta i Rysunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lech Kunka, urodził się 1920 roku w Pabianicach. Był jednym z pierwszych studentów PWSSP w Łodzi. Profesorem, który wywarł na Niego największy wpływ był Władysław Strzemiński. W roku 1948 otrzymał stypendium rządu francuskiego i wyjechał na rok do Paryża. Tam uczęszczał na zajęcia w Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych oraz na zajęcia do pracowni Fernanda Legéra. Po powrocie do Polski ukończył studia. Od roku 1951 rozpoczął wieloletnią pracę w macierzystej uczelni pełniąc między innymi funkcję kierownika katedry, dziekana i prorektora. Wykładał początkowo kompozycję, a później malarstwo. Oprócz malowania i rysowania zajmował się scenografią filmową („Milcząca gwiazda”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”) oraz teatralną i malarstwem monumentalnym (czytelnia Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, kawiarnia w Karsznicach).

Zmarł w Łodzi w 1978 roku.

Więcej na temat twórczości Lecha Kunki w artykule Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak >>> link <<<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Romana (Roma) Hałat, urodziła się w 1937 roku  w Bydgoszczy. W latach 1955-1961 studiowała w PWSSP w Łodzi malarstwo pod kierunkiem Stefana Wegnera oraz projektowanie tkaniny pod kierunkiem Teresy Tyszkiewicz. Przez 45 lat, od 1962 do 2007 roku była związana z łódzką uczelnią pracą dydaktyczną, prowadząc m.in. Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych). W 1993 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego.

Aktywnie uczestniczyła w życiu Akademii. W latach 1993-1996 pełniła funkcję dziekana Wydziału Edukacji Wizualnej. Była twórcą autorskiego programu kształcenia w zakresie malarstwa i rysunku. Została kilkakrotnie uhonorowana nagrodami rektorskimi, a także Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne oraz Honorową Odznaką Gloria Artis.

Od początków działalności artystycznej pozostawała wierna malarstwu i rysunkowi. Regularnie prezentowała swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Twórczość prof. Romany Hałat spotkała się z uznaniem krytyki i odbiorców. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach sztuki.

Działalność artystyczna prof. Hałat była nierozerwalnie związana z pracą dydaktyczną. Umiejętnie kształtowała w studentach potrzebę własnego rozwoju i indywidualnych poszukiwań twórczych, wspierała radą i opieką artystyczną.

Zmarła w Łodzi w 2012 roku.

Więcej na temat twórczości Romany Hałat w artykule Janiny Ładnowskiej >>> link <<<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

film zawierajacy kadry z pracowni malarstwa i rysunku prof. Lecha Kunki i as. Romany Hałat,

autorstwa p. Krzysztofa Lecha, absolwenta PWSSP

w dokumencie studentki Wydziału Sztuk Wizualnych Kai Gromadzkiej,

zatytułowanym "Na dole" zrealizowanym pod kierunkiem dra Tomasza Edelmana

Romana Hałat, Impresje III, 1992

Bibliografia:

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 1994-2005, red. Janina Ładnowska, Łódź 2007

J. Ładnowska, Roma Hałat. O troistej naturze człowieka [w:] "Art & Buisness", nr 1-2, s. 77-79

Imiona własne sztuki łódzkiej. Współczesne malarstwo, grafika, rzeźba i twórczość intermedialna, red. Grzegorz Sztabiński / Paulina Sztabińska / Ewa Wojtyniak-Dębińska / Tomasz Załuski, Łódź 2008

Roma Hałat. Malarstwo, rysunek [kat. wyst.] red. Janusz K. Głowacki / Grzegorz Musiał, Łódź 2001

50.Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, red. G. Sztabiński, Łódź 1995

Dyplomanci

 

bottom of page